Horní menu

Drobečková navigace

Úvod > Aktuality > Sportovní gymnázium Plzeň je nejrychlejší střední školou v České republice

Sportovní gymnázium Plzeň je nejrychlejší střední školou v České republice

Dne 5. května 2019 jsme se jako tým Sportovního gymnázia Plzeň postavili na start finále již 23. ročníku největšího běžeckého projektu pro střední školy v ČR, Juniorského maratonu - Běžíme pro Evropu 2019. Do tohoto finále, které proběhlo v rámci jubilejního 25. ročníku Volkswagen Maratonu Praha, postoupilo nejlepších 31 z 292 středoškolských družstev, která se zúčastnila krajských semifinálových kol.

Letos se nám podařilo složit velice silný tým ze 7 atletů, 3 běžkařů a 1 triatlonisty. Jednotlivé úseky (1. až 9. úsek - 4 km; 10. úsek - 6,195 km) jsme běželi v pořadí Jakub Karlach, Adam Horník, Tereza Sekyrová, Jan Pergler, Nikola Vimmerová, Jan Vosejpka, Kateřina Sedláčková, Martin Vlček, Martin Kočandrle a Philippe Carpentier. I přes velkou zimu a špatné povětrnostní podmínky byl po celé trati nespočet fanoušků a podporovatelů a i díky nim jsme všichni nechali na trati duši, předvedli své maximum a pomohli dostat Philippovi štafetový kolík do cíle na prvním místě

Vyjádření závodníků:

Jan Vosejpka: Juniorský maraton je výjimečný závod. Strávit víkend s dobrou partou a pak ještě běžet v závodě s takovou atmosférou popoháněný týmovým cílem, za tu trochu bolesti to určitě stojí. Běžel jsem mezi 20. a 24. kilometrem a štafetový kolík jsem dostal kousek za skupinou elitních žen a pak to začalo. První kilometr byl dobrý, ale pak jsem začal tuhnout, atmosféra tam ale nedovolila zvolnit. Náskok naší štafety se mi podařilo lehce navýšit, takže jsem byl se svým výkonem celkem spokojený. Když jsem se dozvěděl, že jsme náskok udrželi i zbylých 18km až do cíle, byl to skvělý pocit. Škoda, že příští rok už se nebudu moct zúčastnit.

Kateřina Sedláčková: Volkswagen Prague Marathon byl jeden z mých nejlepších a nejvíce užitých závodů v životě. Před startem svého úseku jsem byla hodně nervózní, protože šlo o týmový závod a pokud by se mi něco nepovedlo, nezkazila bych to jenom sobě, ale i moc dobře rozběhnuté štafetě, kterou jsem přebírala na 1.místě. To po celou dobu mého úseku byla i moje velká motivace a díky úžasné atmosféře, která po celý závod panovala, jsem ani ke konci úseku téměř nezpomalovala, což u mě bývá špatným zvykem. Proto hodnotím závod i celý víkend strávený s partou skvělých lidí velmi pozitivně a moc všem děkuji.

Adam Horník: Skvělá atmosféra, která se jen tak někde nevidí, nespočet fanoušků a vůbec skvěle zajištěný závod, takto bych shrnul Volkswagen Prague Marathon. Běžel jsem 2. úsek (4-8km). Poštěstilo se mi běžet přibližně 1 km s jedněmi z nejlepších závodnic světa. Zatímco já jsem doběhl svůj 4 km dlouhý  úsek a rozdýchával toto tempo dalších 15 minut, tyto ženy v něm pokračovaly dalších 34 km. Zasluhují všechen můj respekt, stejně jako všichni, kteří absolvovali celý maraton. Nám se závod vydařil na jedničku. Všichni členové naší štafety odběhli skvělý závod a díky tomu jsme se stali nejrychlejší střední školou v ČR. Je to skvělá zkušenost, spousta zážitků a doufám, že pojedeme příští rok obhajovat titul.

Jan Pergler: K Wolkswagen Maraton Prague nemůžu říct nic jiného, než jeden z největších a nejlepších závodu mého života. Já osobně jsem běžel čtvrtý úsek (12-16km). Hned po vyběhnuti až po ukončení mého úseku snad nebylo 100 metrů, kdy by mi někdo nefandil. I díky tomu se mi povedlo posunout naši  štafetu z druhého na první místo a k tomu ještě s nějakým náskokem. Byla to pro mě obrovská čest běžet s nejlepšími běžci světa a zároveň obrovská zkušenost. I když jsem byl na sebe po ukončení mého úseku velice pyšný, největší poděkování patří našemu skvělému týmu a ještě lepší partě, s jejímiž členy jsem se mohl podílet na výhře.

Další informace a fotografie z maratonu najdete zde.