Vejprnická 56, 318 00 Plzeň 378 605 711 posta@sgpilsen.cz
en de ru es
Sportovní gymnázium Plzeň Vstupní brána na vysokou školu

Fulltextové vyhledávání

Horní menu

Drobečková navigace

Úvod > Aktuality > Exkurze do Prahy za historickými památkami

Exkurze do Prahy za historickými památkamiDne 11. 10. 2022 naše třída Tercie jela vlakem na exkurzi do Prahy. Sraz byl v 7:40 h na nádraží. Ze Smíchova jsme tramvajemi pokračovali až k Pražskému hradu. Prohlédli jsme si jeho dominantu – gotický chrám sv. Víta, který je nejvýznamnější český římskokatolický kostel. Mohli jsme vstoupit i dovnitř a obdivovat vitráže ve vysokých oknech. Některé byly z doby Karla IV. a některé až z 20. století. Nahlédli jsme i do kaple sv. Václava, kam se bohužel vstupovat nesmělo. Prošli jsme i románskou  baziliku sv. Jiří a Zlatou uličku. Bazilika sv. Jiří je jeden z nejstarších kostelů a pohřebiště Přemyslovců na Pražském hradě.

1.jpg 2.jpg

Naše cesta pokračovala Nerudovou ulicí na Malostranské náměstí, kde jsme navštívili nejslavnější barokní chrám Prahy, chrám sv. Mikuláše. Nejvíce se mi líbil další cíl našeho výletu, Karlův most s barokními sochami M. M. Brauna a F. M. Brokoffa a orloj na Staroměstském náměstí. K orloji se váže pověst o mistru Hanušovi, dle které byl autor tohoto nádherného orloje oslepen, aby stejný nepostavil jinde. Mistr měl stroj následně zastavit a dalších sto let prý nebyl nikdo schopný ho pro jeho složitost opravit. Na Staroměstském náměstí jsme ještě byli upozorněni na další barokní kostel sv. Mikuláše, pomník mistra Jana Husa, gotický Týnský chrám a repliku barokního mariánského sloupu. Celetnou ulicí jsme prošli kolem kubistického Domu U Matky boží k Obecnímu domu.

Secesní Obecní dům se nachází u Prašné brány a konají se zde koncerty a kulturní akce.

Výlet do Prahy se nám líbil a přinesl nám mnoho cenných informací. Ještě ve vlaku jsme si celou naši cestu zopakovali vyplněním pracovních listů.

 

Za tercii napsala Eva Vodičková