Vejprnická 56, 318 00 Plzeň 378 605 711 posta@sgpilsen.cz
en de ru es
Sportovní gymnázium Plzeň Vstupní brána na vysokou školu

Fulltextové vyhledávání

Horní menu

Drobečková navigace

Úvod > Informace o škole > Spolupráce se zahraničními školami

Spolupráce Sportovního gymnázia Plzeň se zahraničními školami

Sportovní gymnázium Plzeň dlouhodobě spolupracuje s partnerskými školami v zahraničí. Jsou to školy ve Spolkové republice Německo, a to Privat-Gymnasium PINDL Regensburg, Sportgymnasium Guts Muths Jena a Gymnasium Zwiesel.

 

Spolupráce s Gymnasium Zwiesel

Spolupráce mezi oběma školami byla navázána v roce 2021 a díky vstřícnému přístupu vedení gymnázia ve Zwieselu a vedení naší školy mají žáci Sportovního gymnázia Plzeň možnost studovat libovolně dlouhou dobu ve Zwieselu. Ubytování jim zajistí hostitelské rodiny a během svého pobytu mají možnost poznat nejen život v rodině v Bavorském lese, ale také život ve škole a  celý vzdělávací systém v Bavorsku.

V budoucnu by se naše školy rády zapojily do projektu Euregio – Bayerischer Wald – Böhmerwald, aby zájemci z řad našich žáků mohli absolvovat tzv. Gastschuljahr (celý školní rok) na Gymnasiu Zwiesel s finanční podporou EU.

Zároveň organizujeme kratší společná setkání žáků obou škol, která jistě přispívají k rozvíjející se přeshraniční spolupráci sousedních regionů.

 

Gabriela Egersdorfová, vyučující NJ

 

Spolupráce s Privat-Gymnasium PINDL Regensburg

Spolupráce našeho gymnázia a Privat-Gymnasia PINDL v Regensburgu trvá více jak 20 let. Díky přátelským vztahům ředitelek obou škol (Mgr. Mileny Majerové a paní Barbary Neumann-Trüb) probíhala spolupráce vždy na vysoké úrovni.

Podívejme se do minulosti:

Ve školním roce 2010/2011 jsme realizovali projekt „Plzeňské a regensburgské proměny – architektura měst od minulosti po současnost“.

Na podzim v roce 2011 jsme uskutečnili výměnný pobyt žáků a spolupráci zaměřili k tématu „Plzeň a Regensburg v proměnách času aneb Řeky spojují“.

V říjnu 2012 jsme v rámci spolupráce navštívili záchrannou stanici ptactva v obci Regenstauf u Regensburgu, abychom se seznámili s výukou sokolnictví v Německu. Tyto zkušenosti jsme následně porovnali se sokolnictvím v plzeňské zoologické zahradě. Přínosem pro naše žáky bylo rozšíření slovní zásoby v oblasti fauny a flóry.

V listopadu 2013 jsme se zabývali tématem „Slunce“ a při výměnném pobytu s žáky navštívili Deutsches Museum v Mnichově a plzeňskou Techmanii Science Center včetně planetária.

V listopadu 2014 probíhala spolupráce na téma „Netradiční tradice“. Naši a němečtí žáci společně navštívili továrnu BMW Group Werk v Regensburgu a plzeňskou expozici v Muzeu Škoda Plzeň připomínající historii továrny Škoda.

Po roční přestávce (způsobené stěhováním našeho gymnázia do nových prostor na Vejprnické ulici) jsme v listopadu 2016 opět uskutečnili výměnný pobyt zaměřený tentokrát na porovnání středověkého života v obou zemích. Navštívili jsme výstavu o životě Karla IV. v Norimberku a v Chebu středověký hrad.

Ve školním roce 2017/18 jsme nemohli ve výměnném pobytu našich žáků z finančních důvodů pokračovat.

Protože o výměnný pobyt je mezi našimi a německými žáky zájem, pokoušíme se ve školním roce 2018/2019 získat finanční prostředky z dotačních programů. Chceme, aby naši žáci mohli poznávat prostředí svých nejbližších zahraničních sousedů.

 

Spolupráce s Sportgymnasium Guts Muths Jena

Rovněž spolupráce Sportovního gymnázia Plzeň a Sportgymnasium Guts Muths Jena se traduje více jak 20 let, a to především v oblasti juda. Sportgymnasium Guts Muths Jena jako regionální výkonové středisko se stejně jako naše sportovní gymnázium věnuje sportovně talentovaným žákům. Judisté našeho gymnázia mají možnost jezdit do Spolkové republiky Německo na vícedenní soustředění. Pro obě partnerské školy je přínosem vzájemná výměna zkušeností v oblasti juda, zejména v oblasti technické přípravy a randorových tréninků.

Spolupráce se těší zájmu judistů obou škol.

 

Společná příprava se spřátelenými týmy z Německa a Francie

Celý týden od 17. 2. do 21. 2. 2019 se společně ve sportovní hale Sportovního gymnázia Plzeň připravovali na nadcházející sezónu judisté gymnázia a týmy z Německa a Francie. Kromě již zmíněných týmů z Thüringenu, převážně ze spřátelené Jeny a dále pak Erfurtu a Gothy, se tréninkového srazu nově účastnilo bezmála třicet Francouzů z městečka Tours. Především francouzští závodníci byli velkým přínosem pro plzeňské judisty, kteří se tak mohli dobře připravit na nadcházející Český pohár v Ostravě. Vzájemná spolupráce bude v letošním roce i v dalších letech pokračovat.

PHOTO-2019-02-20-13-44-35.jpg

Mgr. Zbyněk Rubáš, trenér juda