Vejprnická 56, 318 00 Plzeň 378 605 711 posta@sgpilsen.cz
en de ru es
Sportovní gymnázium Plzeň Vstupní brána na vysokou školu

Fulltextové vyhledávání

Horní menu

Drobečková navigace

Úvod > Aktuality > EYFON YouthDays Euroregion 3

EYFON YouthDays Euroregion 3Od 25. 9. do 29. 9. 2023 se konal další sraz mládeže pod patronací skupiny EYFON. Jedná se o organizaci, která se snaží o propojení lidí z různých zemí, kultur a věkových kategorií. Tentokrát se jednalo o sraz mládeže z Německa, Rakouska a České republiky, na kterém nechybělo ani 9 žáků naší školy. Možná byste nečekali, že by tato organizace sídlila na středověkém hradu, ale přesně tak tomu je. Celý pětidenní sraz se konal v malebné vesničce Neumarkt in der Steiermark v srdci Rakouska na krásně zrekonstruovaném hradě.

Všichni účastníci akce před nádherným hradem organizace EYFON.jpg Týmovou prezentaci o České republice jsme završili zazpíváním české hymny.jpg

Ale co nás čekalo, byl přesný opak středověku. Dny měly jasný harmonogram. Celý program začal tzv. ICE – braker games, kdy jsme poprvé museli užít naše komunikační schopnosti a seznámit se s novými lidmi. Poté se opakoval stále stejný typ programu. Dopoledne nás čekala edukativní část zaměřující se převážně na stejná témata, a to na EU, jak mladí lidé jako my mohou přispět k lepší budoucnosti a jaké k tomu máme možnosti. Tato témata nám byla velmi konkrétně představena nejen pouze formou přednášek, ale také formou prezentací. Ty byly vedeny většinou v anglickém jazyce, proto jsme se mohli posunout i v dnes již stěžejní angličtině. Veškeré práce byly zpracovávány ve skupinách. Úkolem bylo např. zrealizovat plán pro vznik fiktivní společnosti, vzdělávacího programu, sestavení životopisu či postupu pro psaní motivačního dopisu.

Velkou lekcí pro nás bylo, že jsme si mohli uvědomit peripetie naší národní historie a to, že na rozdíl od našich rodičů a prarodičů máme otevřené dveře dokořán v podobě různých programů jako je ERASMUS a další. Myslíme si, že tyto přednášky měly i vedlejší efekt a že jsou nakonec asi to důležitější, co si ze srazu mládeže odvážíme. Cenné je i poznání, že jsme schopni  pracovat v týmu s lidmi, které známe sotva den, otevřeně komunikovat, diskutovat a nebát se předstoupit před třicítkou úplně cizích lidí, říct jim, co máme na srdci.

9 účastníků z SG na konci výletu v nádherné Graggerschlucht.jpg

Samozřejmě nešlo jen o učení, ale podle slov samotného prezidenta EYFON pana Dr. Christophera Leitla: „Musíte si to užít a pořádně slavit“. Takže se každé odpoledne konaly zábavné aktivity od středověkých her až po interaktivní túru po městě. A všechny aktivity měly jednu společnou věc - PERFEKTNÍ organizaci. Počínaje cateringem a konče skvělou paní organizátorkou. Za to patří velké poděkování pořádající  organizaci.

Závěrem bychom chtěli shrnout trochu osobních emocí a možná tak namotivovat i další mladé lidi. Nejprve jsme šli do tohoto týdne s velkou skepsí. Ale odjíždíme jako nejšťastnější lidé na světě. Mít možnost poznávat nové lidi z jiných zemí, dozvědět se více o svých možnostech a uvědomit si, jak velké šance dnes máme, jsou pro nás k nezaplacení. Tento týden a lidi, které jsme potkali, budou hodně hluboko v našich srdcích. A tak náš vzkaz ostatním zní - nebojte se poznávat svět z jiných úhlů!

Velký dík a vděk samozřejmě patří paní ředitelce Mgr. Majerové a sportovnímu gymnáziu, že nám  bylo umožněno vyjet. Děkujeme. 

 

Tomáš Keltyčka, Oktáva a Jakub Štochl,  Septima