Ve dnech 2. a 16. 3. 2021 proběhly na naší škole talentové zkoušky do oboru vzdělání 79-42-K/41 Gymnázium se sportovní přípravou. Prověření talentových předpokladů uchazečů se i v současné epidemiologicky složité situaci podařilo zvládnout po organizační stránce zcela bezproblémově. Pro konání jsme využili kromě vlastních sportovišť i sportoviště našich partnerů AK Škody Plzeň (atletický stadion a běžecký tunel, Slávie VŠ Plzeň (plavecký bazén) a Dukly Plzeň (střelecký stadion), kterým patří naše poděkování. Za tradiční zdravotní dohled nad účastníky také děkujeme naší sportovní lékařce MUDr. Ludmile Beranové.
A jak viděli talentové předpoklady svých budoucích svěřenců naši trenéři?
Jiří Dolejš – judo:
Talentové zkoušky judistů proběhly v areálu sportovního gymnázia v překrásné sportovní hale na judo. Talentových zkoušek se zúčastnilo 9 mladých judistů, převážně z Plzeňského kraje a většina jich byla dobře připravena. Posouzení talentových předpokladů proběhlo na základě dosažených výsledků na mistrovských soutěžích, účasti a výkonnosti na výcvikových táborech RVŽ, SCM a reprezentačních družstev dorostu a U“15“ a celkového výsledku dosaženého v motorických testech.
Lukáš Luhový – plavání:
V bazénu na Slovanech proběhla hlavní část talentových zkoušek našich třinácti uchazečů. Samotná talentová zkouška doznala od letošního roku několika úprav a změn ve skladbě motorických testů. Uchazeči o studium byli většinou zodpovědně připraveni. I přes nemožnost plaveckého tréninku v posledních měsících předvedli někteří z nich velice kvalitní výkony a prokázali dobrou míru svého plaveckého talentu.
Jiří Šindelář – tenis:
Do třídy A se zaměřením na tenis se přihlásilo 6 uchazečů. Talentové zkoušky se skládají ze dvou částí - obecných a speciálních motorických testů. Všichni uchazeči byli dobře připraveni. Do hodnocení talentových zkoušek se započítává i bodová hodnota za umístění na celostátním žebříčku. Zde se projevil snížený počet uskutečněných turnajů, který byl způsoben pandemií CoVid-19, což jsme v celkovém hodnocení zohlednili.
Jindřich Pavlík – volejbal dívky:
Zkoušek se zúčastnilo 11 uchazeček, z toho dvě uchazečky z VK Příbrami, po jedné z TJ Jirkov (Karlovy Vary) a z VK Tábor a ostatní hráčky z plzeňských družstev. Letos jsme poprvé využili novou testovací baterii vytvořenou na základě současných moderních požadavků pro výběr mladých volejbalistek. Zkoušky se skládají celkem ze tří částí, dvě jsou zaměřeny na fyzické předpoklady (obecné a speciální), třetí část pak prověří úroveň individuálních herních činností uchazeček. Většinu testů hráčky absolvovaly v hale SG, pouze běh na 1500 m proběhl na atletické dráze. Na celkové úrovni testovaných hráček se projevila absence pravidelného tréninkového procesu. Zejména v oblasti fyzických předpokladů byla úroveň připravenosti jednotlivých hráček rozdílná. Naopak ve volejbalové části jsme byli mile překvapeni tím, že dívky většinu dovedností "nezapomněly".
Lukáš Lintimer – atletika:
Atletičtí trenéři prověřili u 14 uchazečů talentové předpoklady k různým atletickým disciplínám. Počet uchazečů z řad atletů byl letos na SG mírně nižší než v loňském roce. Zřejmě se v tomto promítla i dlouhodobá omezení ve sportu a také nemožnost konat tradiční akce SG pro uchazeče, jako třeba dny otevřených dveří či talentové zkoušky nanečisto. I přes tato úskalí jsme však u řady uchazečů zaznamenali velmi dobré výkony a z trenérského pohledu nemáme o kvalitu a konečný výběr budoucích žáků žádné obavy. Potěšující je fakt, že kromě zájemců o studium z našich partnerských plzeňských klubů se nám stále daří zaujmout i atlety z celého Plzeňského kraje i krajů sousedních.
Kateřina Kolaříková – sportovní střelba:
Také střelecký sport pandemie výrazně ovlivnila. Proto mě těší, že střelci neztratili motivaci a dokázali i v provizorních domácích podmínkách rozvíjet své specifické sportovní dovednosti. První z uchazečů se dokázal připravit na talentové zkoušky velmi dobře. Motorické testy zvládl na vysoké úrovni a v nejpodstatnější části zkoušky, střelbě ve stoje, si vedl přímo excelentně. Druhá uchazečka měla situaci snazší, protože díky svým dosavadním výborným střeleckým výsledkům v soutěžích nemusela talentovou zkoušku absolvovat.
Nám trenérům teď již nezbývá nic jiného, nežli svým sportovně úspěšným uchazečům držet palce na teoretickou část přijímacího řízení a doufat, že se s jednotnými testy z českého jazyka a matematiky poperou s podobným úspěchem.
Lukáš Lintimer, vedoucí trenér SG
Adresa
Vejprnická 56, 318 00 Plzeň
Tel.: 378 605 711
E-mail: posta@sgpilsen.cz
© 2024 Sportovní gymnázium Plzeň, posta@sgpilsen.cz