Vejprnická 56, 318 00 Plzeň 378 605 711 posta@sgpilsen.cz
en de ru es
Sportovní gymnázium Plzeň Vstupní brána na vysokou školu

Fulltextové vyhledávání

Horní menu

Drobečková navigace

Úvod > Aktuality > V reprezentačních prostorech Pražského hradu se odehrává veškerý ceremoniální život

V reprezentačních prostorech Pražského hradu se odehrává veškerý ceremoniální životAsi těžko bychom hledali někoho, kdo nikdy nenavštívil Pražský hrad. Projít se po reprezentačních prostorech, kde se odehrává veškerý ceremoniální život prezidentského úřadu, kde prezident republiky přijímá zahraniční hosty, jmenuje ministry, soudce a generály, případně pořádá státní večeře či kulturní akce, už však tak snadné není. Proto jsme využili mimořádné nabídky a na místa, kam se běžná návštěvník nedostane, jsme se vypravili v rámci školní exkurze.

Žáci třídy sexta se s mnohými dalšími žáky z různých koutů republiky vydali na prohlídkový okruh od Matyášovy brány mezi prvním a druhým hradním nádvořím, odkud vede Pacassiho schodiště přímo do reprezentačních salonů v jižním křídle a Sloupová síň s Rothmayerovým sálem do velkých sálů severního křídla. Právě v něm vznikly v 16. století pro sbírky císaře Rudolfa II. dva velké sály - Španělský sál a Rudolfova galerie. Dnes se v nich konají významné státní akty, koncerty i společenská setkání a pro nás byly rozhodně nejatraktivnější částí prohlídky.

1.jpg 2.jpg

Návštěvu hradního areálu jsme využili i k seznámení se s dalšími významnými objekty. Naše kroky tak směřovaly do Starého královského paláce s Vladislavským sálem, do katedrály sv.Víta, do Zlaté uličky či do baziliky sv.Jiří.

Cestu z Hradčanského náměstí na náměstí Václavské jsme využili ke zhlédnutí celé řady dalších významných objektů a historických památek sloho románského, gotického i renesančního.  Exkurze se dozajista vydařila a třída sexta se již těší na další.

 

Mgr.Štěpánka Krebsová