Vejprnická 56, 318 00 Plzeň 378 605 711 posta@sgpilsen.cz
en de ru es
Sportovní gymnázium Plzeň Vstupní brána na vysokou školu

Fulltextové vyhledávání

Horní menu

Drobečková navigace

Úvod > Aktuality > Vážení přátelé volejbalu

Vážení přátelé volejbaluSezóna 2019/20 je u konce. Dovolím si pár hodnotících slov. Vezmu to od začátku…

Letní příprava začíná podle plánu 1. 8 v Plzni. Pár „náběhových“ dnů. Odjíždíme na kondiční VT ve Vysokých Tatrách. Počasí nám přeje. Jednotlivé, extrémně těžké túry společně zvládáme. Přístup hráček je příkladní, je to zážitek pro všechny. Přesouváme se na VT do Klatov. Trávíme hodně času v hale s míčem. Velká hala nám umožňuje neustále pracovat na třech kurtech. To je velký přínos pro intenzitu a specifikaci tréninkového režimu. Poslední dny před začátkem školy jsme ve známém prostředí sportovního gymnázia v Plzni. Začíná škola. Závěreční herní přípravu zabezpečuje domácí turnaj, následně testovací turnaj SCM v Ostravě.

 

Soutěžní období I. (základní část extraligy)

21 zápasů, 11x vítězství/10x prohra = 3. místo po ZK

Základní cíl v podstatě plníme, tzn. umístění hned za lídry české skupiny (Dukla, Olymp). Nicméně jsme je chtěli potrápit víc, to se nám nakonec nedaří (ze čtyřech zápasů, vítězíme jen v jednom). Hlavně ve druhé části ZK ovlivňuje družstvo vysoké procento nemocí. Hráčky se ale přizpůsobují, hrají v různých, někdy až v provizorních sestavách a k tomu zodpovědně plní svoje role v družstvu žen.

 

Zimní meziobdobí (Vánoce, silvestr)

Každoročně zasahuje do ZK vánoční období a oslavy nového kalendářního roku. Toto období je hlavně u mládežnických kategorií „krizové“ pro sportovní výkon, (rodinná dovolená…). Celé družstvo ukazuje přístup hodný „profi týmu“. Trénujeme společně až do 20.12, následně v plném počtu absolvujeme intenzivní čtyřdenní tréninkový blok mezi svátky. Tak to má vypadat!

 

Soutěžní období II. (druhá - turnajová část extraligy)

9 zápasů, 6x vítězství/3x prohra (umístění na 8.místě celkově) = neúčast ve „Final6“ turnaji

Nejvyšší „výsledkový“ cíl sezóny se nám bohužel naplnit nedaří. V podstatě hned v prvním turnaji v Ostravě vyhazujeme společné snažení za Finálovým turnajem ven z okna. První den jednoznačná prohra s Ostravou, následně vítezství nad Šternberkem. Druhý den ale ztrácíme soustředění, pokoru, soupeře podceňujeme. Chodov, oproti nám přistupuje k zápasu “o všechno“ přesně tak jak má, na 100 %. Zápas ovládá hned od začátku. My se hledáme. Pod tlakem je naše hra během chvilky velmi křehká. Prohráváme 3:1. Přichází slzy zklamání. Další období je pro nás dost komplikované, no svět se nehroutí. Facka je to pořádná a o to vetší síla je potřebná k pokračovaní. Síla, kterou jsme našli a vítězíme v obou dalších turnajích. Sice nás to nedostává do Final6, je to ukázka soudržnosti týmu i v těžkých chvílích.

 

Posoutěžní období I. je podstatně ovlivněné momentální situací ve společnosti (Covid-19). Od 11. 3 jsme doma. Za normálních okolností bychom se v těchto chvílích snažili co nejvíc využít čas. Hodí se znovu vrátit k základní technice jednotlivých cvičení, doplňkovým sportům…Teď se družstvo ale muselo rozdělit na individuální sportovce. Je to nová situace pro většinu hráček. Nicméně z tím JAK momentálně hráčky na sobě pracují, jsem naprosto spokojený. Samozřejmě s tím souvisí i režim, který v této době máme. Hráčky mají zadaný trénink na každý den, zpětná vazba probíhá formou video/foto dokumentů od hráček. Jejich přístup je příkladný. U některých je zapojená celá rodina, to je krása. Nicméně, společně strávené chvíle nám už chybí. Dodržujeme státní nařízení a věříme, že co nejdřív se vrátíme do „normálního“ režimu. Jedno z hlavních pozitiv jsou samozřejmě společné chvíle s rodinou, která je o naši přítomnost v sezóně ochuzena.

 Celkově samozřejmě nemůžu hodnotit sezónu jen na základě umístění v soutěži. To by nebylo vůči mládežnickému družstvu a jeho celoroční práci fér. Řadu dílčích cílů se nám povedlo splnit, například:

 • V reprezentaci juniorek (roč.´02) máme dvě hráčky, Veronika Virtová a Lucie Švejnohová
 • Všechny hráčky jsme zapojili do družstva žen
 • Příkladné studium a skloubení školy s náročným tréninkovým režimem
 • Výrazný celkový herní posun, jak v UK (útočné kombinace), tak v OK (obranné kombinace)
 • Posun v kondiční připravenosti hráček

Proto je potřeba na sobě pracovat dál. Tím, jak hráčky přistupují k režimu v těchto chvílích, mi dávají jasnou odpověď: facka, kterou jsme dostalin nás nakopla a chceme to ukázat v příští sezóně! Já věřím, že tenhle tým bude v dalším ročníku výrazně silnější. Hned jak nám to virová situace dovolí, jdeme společně dřít!

Poděkování patří

 • Všem hráčkám (za oběť, kterou dali svému týmu)
 • Trenérům (Tomáš, Jindra, Petra) za pomoc v režimu a radu
 • Standovi a Andree Mentlovým, za celkovou pomoc s organizací a chodem družstva
 • Vedení klubu na čele s p. Šmídem za pomoc, podporu, starostlivost, důvěru
 • Vedení SG, za umožnění bezproblémového režimu a skoro profesionální zázemí
 • Všem rodičům za důvěru, podporu a pomoc
 • Všem fanouškům klubu/družstva za podporu

 

Jakub Brečka, trenér juniorek