Vejprnická 56, 318 00 Plzeň 378 605 711 posta@sgpilsen.cz
en de ru es
Sportovní gymnázium Plzeň Vstupní brána na vysokou školu

Fulltextové vyhledávání

Horní menu

Drobečková navigace

Úvod > Aktuality > Výměnný pobyt aneb Storytime z Regensburgu

Výměnný pobyt aneb Storytime z RegensburguV pondělí 28. 11. 2022 se brzy ráno 13 žáků sportovního gymnázia s vyučujícími Mgr. Lokajíčkovou a Mgr. Herličkovou vypravilo na výměnný pobyt do německého Regensburgu. Do středy jsme byli ubytováni u německých rodin a v půlce týdne jsme se všichni, včetně našich nových německých „spolužáků“, přesunuli zpět do Plzně.

1- Příjezd do Regensburgu.jpg 2- Před PINDL Gymnáziem.jpg

Cesta do Regensburgu proběhla bez problémů. Po příchodu do školy nás rozdělili do dvojic či skupin, ve kterých jsme byli ubytovaní. Po seznámení a obědě ve školní jídelně, kde nás potěšil i dezert ve formě zmrzliny, jsme se vydali do města. Naše trasa vedla přes Kamenný most, kde jsme si vyslechli legendu o stavbě mostu, dále jsme prošli kolem brány z dob římského osídlení Porta Praetoria až ke katedrále sv. Petra, kde jsme mohli obdivovat největší varhany v Evropě. Prohlídka města končila u vánočních trhů, které jsme v následujících dnech navštívili ještě několikrát. Odpolední a večerní program byl v režii německých studentů.

3- Na Kamenném mostě.jpg 8- Před Walhallou.jpeg

Druhý den, v úterý, jsme šli na první dvě hodiny do školy. Po vyučování jsme v kostele sv. Ulricha zhlédli světelnou show Genesis, která měla znázorňovat stvoření světa. Show byla hudebně podkreslena tóny významných evropských skladatelů, např. Gustava Mahlera a Josepha Haydna. Následně jsme se přesunuli autobusem do nedalekého městečka Donaustauf, odkud nás čekal výstup k památníku Walhalla, kde se nachází busty významných osobností. Počasí nám sice moc nepřálo a byla opravdu zima, ale i tak se nám výlet líbil.

Ve středu jsme šli opět na dvě hodiny na výuku a pak rovnou na nádraží. Po půl hodině cesty vlakem jsme ale museli ve Schwandorfu z důvodu výluky vystoupit. Přistavené náhradní autobusy zde bohužel nečekaly, a proto jsme strávili 3,5 hodiny na nádraží, než konečně přijel autobus, který nás odvezl do Chamu. Z Chamu jsme už bez problémů dojeli vlakem do Plzně, i když s velkým zpožděním. Po příjezdu většina z nás vzala německé studenty do města na vánoční trhy a procházku kolem centra.

13- Výlet do Prahy.jpg 14- Aničky a inspirace Franzem Kafkou.jpg

Ve čtvrtek jsme vlakem vyrazili do Prahy na výlet. České dráhy se osvědčily více než ty německé, a tak cesta proběhla bez komplikací. Vydali jsme se po stopách Franze Kafky, a tak jsme kromě typických pražských památek, jako je Prašná brána, Pražský hrad, Karlův most a orloj na Staroměstském náměstí, viděli i několik synagog na Josefově a měli jsme možnost posoudit i moderní umění spojené s Kafkovo osobností. Prohlídka Prahy končila nedaleko Václavského náměstí, kde jsme se společně naobědvali a dopřáli německým žákům českou kuchyni. V Praze nám počasí skutečně přálo, obzvláště v katedrále sv. Víta jsme díky slunečním paprskům obdivovali nádherné vitráže. Během prohlídky Prahy jsme plnili zadané úkoly, např. vtipné foto inspirace nebo rozhovory s místními i s turisty. Úkoly byly vyhodnocené další den ve škole. Cesta zpět proběhla hladce a večerní program byl opět na nás. Někteří dokončili prohlídku města a šli společně na večeři. 

18- Před odjezdem z Prahy.jpg 19- Poslední den ještě nahlédnutí do naší školy.jpg

Poslední den, tedy v pátek, jsme německým spolužákům ukázali naši školu a sportovní vybavení včetně golfového trenažéru. Před tím, než jsme společně navštívili část české výuky, jsme uplynulý týden zhodnotili a shrnuli. Na závěr nezbývalo než doprovodit německé studenty a učitele na nádraží, kde jsme se rozloučili, a tím náš výměnný pobyt skončil. Celkově musíme říct, že jsme si celý týden užili a jsme rádi, že jsme se seznámili i mezi sebou navzájem. Děkujeme za organizaci a zatím ahoj a See you later eligejtr.

 

Kateřina Kožíšková, Kamila Peštová, Kvinta