Vejprnická 56, 318 00 Plzeň 378 605 711 posta@sgpilsen.cz
en de ru es
Sportovní gymnázium Plzeň Vstupní brána na vysokou školu

Fulltextové vyhledávání

Horní menu

Drobečková navigace

Úvod > Aktuality > Výměnný pobyt v Regensburgu

Výměnný pobyt v RegensburguŽáci Sportovního gymnázia Plzeň již několikrát trávili listopadové dny ve společnosti svých německých protějšků z Privat-Gymnasium PINDL v Regensburgu.

V letošním roce se v úterý 19. listopadu skupina našich žáků sešla brzy ráno na Hlavním nádraží v Plzni. Na nádraží v Regensburgu na nás čekali noví němečtí kolegové Teresa Wallner a Nicolas Heimerl, kteří nás provázeli celý den.

Historickým centrem města jsme došli ke Staré radnici (Altes Rathaus), kde nás přivítal jeden z radních, Dr. Hermann Hage, a paní Gerlinde Pernul, zástupkyně ředitele PINDL gymnázia. Pan radní nás seznámil s historií Regensburgu, objasnil nám, jak důležitou roli město Regensburg sehrálo v době existence Svaté říše římské, a zavzpomínal na dobu před 30 lety, kdy začala města Plzeň a Regensburg navazovat první kontakty. Připomněl nám tak období, ve kterém nebylo zdaleka tak jednoduché cestovat přes hranice.

3.jpg 4.jpg

Po krátkém občerstvení jsme se přesunuli do budovy soukromého gymnázia, kde následovala prohlídka školy, oběd ve školní jídelně (jak rádi budeme vzpomínat na jejich zeleninový bufet) a krátká návštěva výuky výtvarné výchovy, kde se žáci mohli poprvé setkat se svými německými kamarády.

Poté jsme se opět vrátili do historické části města. Prohlédli jsme si nejen barokní fasády zdejších historických domů, ale měli jsme možnost navštívit i katedrálu sv. Petra, ve které právě probíhala zkouška varhanního koncertu, o to zajímavější, že právě zde mají největší a nejtěžší zavěšené varhany na světě. Stihli jsme dojít i k nově zrekonstruovanému kamennému mostu, který je nejstarším dochovaným a současně dodnes používaným mostem na sever od Alp (byl vzorem i při stavbě Juditina mostu v Praze).

Pak už jsme se vydali zpět na nádraží a čekal nás návrat do Čech.

Návštěva německých žáků v Plzni byla naplánovaná na 3. prosince. Dopoledne jsme naše hosty očekávali na vlakovém nádraží, odkud jsme se přemístili do budovy našeho gymnázia. Následovala prohlídka školní budovy i sportovního zázemí včetně návštěvy posilovny a ukázky golfového trenažéru. Němečtí studenti uvítali i to, že mohli vidět část tréninku volejbalistek a část hodiny tělesné výchovy.

1.jpg 2.jpg

Bohužel čas neúprosně běžel, a tak jsme pospíchali na oběd do školní jídelny, abychom se pak přesunuli do centra Plzně, kde jsme společně s Mgr. Štěpánkou Krebsovou připomněli historii budov na náměstí a hledali typické znaky barokního slohu. Další průvodkyní po plzeňských památkách a výbornou překladatelkou byla i kolegyně Mgr. Petra Prunerová, která naše společné odpoledne obohatila o jazyk anglický.

Návštěva expozice Západočeského muzea v Plzni přišla mnohým v mrazivém počasí vhod. Přesto jsme se ještě stihli vrátit zpět na náměstí a navštívit vánoční trhy, kde si němečtí žáci i učitelé nakoupili suvenýry před návratem domů.

Rozloučení na nádraží bylo už ve znamení plánování dalšího, tentokrát skutečně o něco delšího setkání, které, jak pevně doufáme, se uskuteční v příštím školním roce opět s podporou Magistrátu města Plzně či Plzeňského kraje.

Věříme, že takováto setkávání mají smysl a že si nejen naši žáci z nich odnášejí jen samé pozitivní zkušenosti a zážitky.

 

Mgr. Petra Lokajíčková, Mgr. Gabriela Egersdorfová