Vejprnická 56, 318 00 Plzeň 378 605 711 posta@sgpilsen.cz
en de ru es
Sportovní gymnázium Plzeň Vstupní brána na vysokou školu

Fulltextové vyhledávání

Horní menu

Drobečková navigace

Úvod > Aktuality > Žáci a pedagogičtí pracovníci dobrovolně pomáhají Ukrajině

Žáci a pedagogičtí pracovníci dobrovolně pomáhají UkrajiněSportovní gymnázium není lhostejné k událostem, které probíhají na východ od České republiky. Nesouhlasíme s nimi a odsuzujeme je. Pomoct chceme i my, učitelé a žáci, a to nejenom finančně nebo materiálně. Nabízíme výuku českého jazyka dětí i dospělých, volnočasové aktivity (seznámení  s městem a jeho okolím, sportovní či výtvarné aktivity). Cílem je snadnější adaptace v novém neznámém prostředí a navázání kontaktů. Vedeno bude pedagogy s dlouholetou zkušeností s výukou českého jazyka pro cizince.

V případě zájmu nás kontaktujte.

Mgr. Radomíra Vosejpková (vosejpkova@sgpilsen.cz)

 

Žáci SG pomáhají dětem z Ukrajiny

Žáci SG Plzeň se aktivně účastní pomoci Ukrajině i přes své studijní a sportovní vytížení. Naše pomoc je zaměřena do dvou oblastí:

1. Pomoc fyzická a sociální

Po domluvě s vedením neziskové organizace Střediska volného času Radovánek v Plzni jsme se spojili se skupinou dětí z Ukrajiny ve věku 7-14 let, abychom je seznámili s naší vizí pomoci. Díky skvělé komunikaci s vychovateli, a především díky studentce našeho gymnázia Marině Pechové, která hovoří plynule ukrajinsky a pomáhá s tlumočením, jsme nejprve začali s výukou češtiny (děti se učili česká písmena, základní fráze a pozdravy, poté česká pojmenování dnů v týdnu, barev, zvířat a jiné) a brzy se dostavil u většiny velký pokrok. 

Naše setkání provází rovněž zábava např. formou soutěží v hraní stolních her. Scházíme se ale i mimo budovu Radovánku při různých aktivitách, naposledy jsme si vyšli se staršími dětmi z Ukrajiny na procházku do centra Plzně. Snažíme se našim novým kamarádům zpestřit dny a máme radost, když vidíme úsměv ve tváři, který je pro nás jasným znamením spokojenosti.

 2. Pomoc hmotná

Před několika dny jsme zahájili školní sbírku hmotných pomůcek a potřeb. Získali jsme pro věc řadu dárců, a tak se nám podařilo vybrat spoustu věcí. Žáci a také vyučující do sbírky přispěli například sportovním vybavením, oblečením, hygienickými potřebami, trvanlivými potravinami aj.

Za možnost docházet za dětmi z Ukrajiny do Střediska volného času Radovánek jsme velmi vděční naší paní ředitelce Mgr. Mileně Majerové, která nám vychází vstříc.

Poděkování za spolupráci náleží Středisku volného času Radovánek a všem, kteří se aktivně zapojují do naší pomoci.

 

Za žáky SG Plzeň
Tomáš KeltyčkaVeronika Hertlová, Dan KeltyčkaKlára Honomichlová