Vejprnická 56, 318 00 Plzeň 378 605 711 posta@sgpilsen.cz
en de ru es
Sportovní gymnázium Plzeň Vstupní brána na vysokou školu

Fulltextové vyhledávání

Horní menu

Drobečková navigace

Úvod > Aktuality > ZIKMUND 100

ZIKMUND 100Ve středu 18. 9. 2019 navštívili naši školu dnes už v Česku a zejména na Plzeňsku populární cestovatelé Tomáš Vaňourek a Lukáš Socha.

Ještě před dvěma roky to tak ale vůbec nebylo. Kluci byli zaměstnaní v Plzni a přes nějaké menší zkušenosti s cestami do Kanady nebo jihovýchodní Asie rozhodně nebyli cestovateli na plný úvazek.

1.jpg 2.jpg

V loňském roce se dožil sta let Miroslav Zikmund, jeden z dvojice našich asi vůbec nejslavnějších cestovatelů a Tomáš s Lukášem dostali úžasný nápad vydat se po stopách druhé cesty Zikmunda a Hanzelky po euroasijském kontinentě. A hlavně pro tento svůj sen získali Miroslava Zikmunda a pak i plzeňského primátora Martina Baxu. Na této cestě zdokumentovali něco přes dvě stě míst tak, jak se změnily za šedesát let. Napsali o své cestě knihu a natočili film. A jejich počin měl veliký a nečekaný ohlas.

Pro naše studenty bylo setkání zajímavé právě proto, že Lukáš s Tomášem svůj sen přes všechny počáteční nesnáze dotáhli do úspěšného konce.

 

PaedDr. Alena Vondráčková, vyučující zeměpisu

 

 

 

Dne 18. září 2019 jsme se zúčastnili přednášky Po stopách Zikmunda a Hanzelky (Zikmund 100). Cestovatelé Tomáš Vaňourek a Lukáš Socha nám vyprávěli o své dobrodružné cestě po stopách slavných cestovatelů Miroslava Zikmunda a Jiřího Hanzelky. Cílem jejich cesty bylo navštívit stejná místa jako jejich předchůdci před šedesáti lety. Procestovali 32 zemí a ujeli 130 000 km. Bylo až neuvěřitelné sledovat, jak se svět mění. Tam kde stály chalupy se dnes tyčí mrakodrapy. Nejvíce nás zaujala fotografie pana Zikmunda s místní stařenkou v Indonésii. Přednášející dokázali pořídit identickou fotografii s její vnučkou. Přednáška byla velmi zajímavá, doplněná prezentací a moc se nám líbila. Jen více a více takových akcí!

 

Matěj Fikrle, Jakub Veselý, 3.B