Vejprnická 56, 318 00 Plzeň 378 605 711 posta@sgpilsen.cz
en de ru es
Sportovní gymnázium Plzeň Vstupní brána na vysokou školu

Fulltextové vyhledávání

Horní menu

Drobečková navigace

Úvod > Aktuality > Gen. Ing. Andor Šándor besedoval na sportovním gymnáziu

Gen. Ing. Andor Šándor besedoval na sportovním gymnáziuDne 29. 1. 2024 jsme ve sportovní hale školy přivítali Gen. Ing. Andora Šándora, bývalého  náčelníka Vojenské zpravodajské služby ČR a uznávaného odborníka na otázky bezpečnosti, hrozby terorismu a krizový management. Důvodem návštěvy bylo seznámit nás, studenty a zaměstnance sportovního gymnázia, jak se chovat v případě nenadálé nebezpečné situace ve škole. Vždyť nelze zapomenout na tragický 21. 12. 2023, střelbu na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. 

,,Štěstí přeje připraveným,“ uvedl na úvod pan generál a přiblížil nám některá fakta o nedávné smutné události. Potom se již rozhovořil o tom, jak se zachovat, kdyby podobná situace nastala nejen ve škole, ale i ve veřejném prostoru. Dozvěděli jsme o bezpečnostních opatřeních, jak být obezřetní, jak se vyvarovat nebezpečí, umět se bránit. Jsou to cenné rady. A i když toto téma není moc příjemné, patří k životu. Pan generál řekl: ,,Pokud budete zavřeni doma a nebudete vycházet, pravděpodobně budete v bezpečí. Avšak jestli chcete život žít a užívat si ho, je dobré připravit se na jisté situace, které mohou nastat. Vám ale přeji, abyste se nikdy s ničím takovým nesetkali.“

1.jpg 2.jpg

Při besedě jsme rovněž mohli klást dotazy. Např. na otázku, zda můžeme do budoucna terorismu předejít, pan generál odpověděl: ,Terorismus tu vždycky byl a bude. Předsudky vůči Arabům ničemu nepomáhají, tak nebuďme xenofobní.“

Také jsme se zeptali na problematiku držení zbraní v osobním vlastnictví. ,,Nemám nic proti tomu. Osobně bych vynechal držení dlouhých zbraní, ty si myslím, že na osobní ochranu nejsou potřeba. Pokud je řeč o tom, že zbrojní pas vlastní psychopati, nemyslím si, že by psychologické testy pomohly k rozpoznání, zda se jedná o psychicky nemocného člověka či ne,“ odpověděl pan generál.

Na dotaz: ,,Jaký máte názor na obnovení vojenské služby?“ odpověď zněla: ,,Není den, kdy se nemluví o tom, že se máme chystat na válku. Politici stále řeší, zda bude vojenská služba obnovena. Nikdo ale neřeší to, jaké by se na vojně užívaly zbraně, v jakých kasárnách by byli vojáci či jaké stroje by užívali, jelikož stát nic z toho nemá. Pravdou je, že se utrácí několik miliard za stíhačky, které nikdy nebudou použity, místo toho, aby se investovalo do naší bezpečnosti.“  A poté následovalo ještě několik dalších dotazů, než byla beseda ukončena.

Děkujeme Gen. Ing. Andoru Šándorovi, že si pro nás našel čas a na sportovní gymnázium do Plzně mezi nás přijel. Beseda pro nás byla nejen zajímavá, ale hlavně  poučná.

Poděkování patří rovněž paní ředitelce Mgr. Mileně Majerové za nápad a realizaci této přínosné akce.

 

Amálie Pížová, oktáva