Vejprnická 56, 318 00 Plzeň 378 605 711 posta@sgpilsen.cz
en de ru es
Sportovní gymnázium Plzeň Vstupní brána na vysokou školu

Fulltextové vyhledávání

Horní menu

Drobečková navigace

Úvod > Aktuality > Lucie Vojáčková na Mistrovství ČR v boulderingu

Lucie Vojáčková na Mistrovství ČR v boulderinguV druhé polovině září se již tradičně konalo Mistrovství České republiky ve sportovním lezení, disciplíně bouldering, na náměstí královského města Slaný. Závod byl zároveň třetím a posledním kláním nejvyšší české soutěže, Českého poháru. Tohoto závodu se za plzeňský oddíl Pilsen Panthers zúčastnila také naše studentka 1.B Lucie Vojáčková. Do MČR nastoupila jako jedna z favoritek posilněna letošními bohatými zkušenostmi z úspěšných evropských závodů a mistrovství světa v Koreji.

Závod dívek kategorie U16 začal kvalifikačním kolem v pátek po poledni. V kvalifikaci si stavěči připravili šest boulder problémů (cest), na jejichž zdolání závodnice dostaly celkový společný čas 70 minut. Do sobotního finále postupovalo osm nejlepších. Lucka, jako jedna ze dvou dívek, s přehledem vylezla všechny připravené bouldery, z toho čtyři na první pokus. Do sobotního finále postoupila ze druhého místa, o němž rozhodoval počet pokusů.

1.jpg 2.jpg

Sobotní odpolední finále se skládalo se čtyř boulder problémů. Závodnice nastupovaly jedna po druhé (z tzv. izolace) v opačném pořadí z kvalifikace a s časovým limitem 5 minut na každý boulder. Navzájem se tedy neviděly. Stavěči si připravili krásné bouldery odpovídající svou obtížností finále MČR. To se projevilo takřka okamžitě v průběžné výsledkové listině s nevylezenými bouldery. Změna nastala nástupem Lucky, která zahájila přelezem prvního boulderu parádní 360tkou v úvodních krocích. Postupně topovala jeden boulder za druhým za vydatného fandění a potlesku zaplněného náměstí. Třešinkou na dortu bylo parádní vyshybování čtvrtého boulderu na první pokus, čili na flash. Flashnout některý z finálových boulderů se v dívkách U16 podařilo pouze Lucce. I přes parádní výkon, ve kterém byly vidět Lucčiny zkušenosti a dovednosti při každém kroku, Lucka odjíždí s druhým místem a titulem Vicemistryně ČR, kdy stejně jako v kvalifikaci rozhodoval pouze počet pokusů.

A protože se jednalo o závěrečný závod Českého poháru v boulderingu, odvezla si Lucka ze Slaného také pohár za druhé místo v celkovém pořadí za rok 2023.

Foto: Petr Chodura, zdroj ČHS

 

Miroslav Feix, vyučující TV
5. 10. 2023