Vejprnická 56, 318 00 Plzeň 378 605 711 posta@sgpilsen.cz
en de ru es
Sportovní gymnázium Plzeň Vstupní brána na vysokou školu

Fulltextové vyhledávání

Horní menu

Drobečková navigace

Úvod > Aktuality > Minidron 2023

Minidron 2023Dne 26. 9. 2023 se konal v prostorách Střední školy zemědělské a potravinářské v Klatovech první ročník soutěže určené studentům středních škol a gymnázií Plzeňského kraje zaměřené na základní dovednosti ovládání lehkých dronů s cílem zvýšit i atraktivnost technických oborů. Ze Sportovního gymnázia Plzeň se letošního ročníku zúčastnili žáci Oktávy Tomáš Lang a Ondřej Šlais spolu s vyučujícím Mgr. Dominikem Chejlavou.

Stěžejním úkolem bylo připravit účastníky soutěže na průlet překážkové dráhy v co nejkratším možném čase. Pro účely tréninku byly soutěžícím zapůjčeny Plzeňským krajem drony. Na soutěž jsme se díky dobré spolupráci se Středním odborným učilištěm elektrotechnickým Plzeň (spoluorganizátorem soutěže) mohli společně dopravit vozidlem poskytnutým Plzeňským krajem.

1.jpeg

Zúčastněné školy byly na soutěži rozděleny do třech kategorií (gymnázia, střední odborná učiliště a střední odborné školy). Naši „borci“ jako jediní zástupci z plzeňských gymnázií soutěžili v kategorii gymnázií s dalšími 13 školami.

Samotné létání probíhalo na dvou totožných drahách před zraky hodnotící komise složené ze zástupců organizací neúčastnících se soutěže. Každou z 60 škol zastupovali 2 studenti, kteří si během letu ovládání vyměnili. Měřené kolo spočívalo v úspěšném vzlétnutí, prolétnutím tří zdánlivě nenáročných překážek, aktivní výměně pilotů v bodě mezipřistání a zopakování celé triády pilotem druhým. Zpáteční let doprovázeli ještě další těžkosti spojené s přesným přistáním na výchozí ploše a zároveň protnutím paprsku laserového senzoru časomíry.

Náš soutěžní tým se v dechberoucím klání gymnázií umístil mezi nejlepšími ve vyrovnaném letovém čase na hezkém 4. místě.

Absolutními vítězi se stali závodníci ze spolupořádajícího SOUE Plzeň, kteří svým výborným výkonem naprosto rozdrtili ostatní soutěžící v čase skoro polovičním - inu, štěstí přeje připraveným. Vítězům z SOUE Plzeň (mj. našim sousedům z Vejprnické 56) a organizátorům povedené soutěže  gratulujeme.

Celkově lze soutěž hodnotit velice kladně (včetně příjemného zázemí s cateringem). Soutěž nám - jako účastníkům - přinesla zábavu i nové zkušenosti. Doufáme, že se vydaří i následující ročníky.


Tomáš Lang, Ondřej Šlais, Oktáva