Vejprnická 56, 318 00 Plzeň 378 605 711 posta@sgpilsen.cz
en de ru es
Sportovní gymnázium Plzeň Vstupní brána na vysokou školu

Fulltextové vyhledávání

Horní menu

Drobečková navigace

Úvod > Aktuality > Návštěva Semlerovy rezidence

Návštěva Semlerovy rezidenceVe čtvrtek 6. 6. 2024 se třída sexta v doprovodu paní učitelky Šlajsové a paní učitelky Krebsové vydala na prohlídku Semlerovy rezidence. Tato jedinečná vila leží na Klatovské třídě nedaleko zastávky Dobrovského. Interiér vily je založen na principu tzv. Raumplanu a byl navržen Adolfem Loosem, který v letech 1907-35 navrhoval právě v Plzni řadu bytových interiérů pro bohaté židovské rodiny. Objekt, který vznikl jako úřednický bytový dům Škodových závodů, získala v roce 1932 rodina Oskara Semlera a jeho část upravila na své reprezentační rodinné sídlo. Oskar Semler byl jedním z nejvýznamnějších místních podnikatelů. Rodina musela v roce 1939 emigrovat a dům byl zabrán nejprve říšskými a pak československými úřady.  

2.jpg 3.jpg

Oskar Semler měl tři syny, z nichž nejmladší Villy oslaví letos 101. narozeniny. Na základě svých vzpomínek a fotografií se Villy podílel na rekonstrukci residence, aby bylo zachováno co nejvíce autentických prvků. Osobně se do rodného domu přijel podívat v roce 2015 a je neuvěřitelné, že ani po dlouhých letech života v Austrálii nezapomněl češtinu, svůj mateřský jazyk.

Při samotné prohlídce jsme se rozdělili na dvě skupiny, abychom si v doprovodu dvou milých průvodkyň a pana Jiřího Hlobila mohli projít téměř celou rezidenci, jejíž rekonstrukce byla finančně velmi náročná. Dozvěděli jsme se, v čem spočívá originalita Loosových návrhů, jak vymýšlel využití prostoru, kombinoval nábytek a drahé materiály, barvy i umělecké styly. Každá místnost má jiné rozměry, a to včetně výšky stropů. Zajímavé je i využití světla  vstupující do interiéru domu světlíky či neprůhlednými okny, která vpouštějí světlo dovnitř, ale zajišťují obyvatelům domu soukromí. Návštěvu domu jsme zakončili na terase garáží umožňující pohled i do okolních zahrad.

 

Martina Průchová, sexta