Vejprnická 56, 318 00 Plzeň 378 605 711 posta@sgpilsen.cz
en de ru es
Sportovní gymnázium Plzeň Vstupní brána na vysokou školu

Fulltextové vyhledávání

Horní menu

Drobečková navigace

Úvod > Aktuality > Straubinger Rundschau - Vzdělání má přednost

Straubinger Rundschau - Vzdělání má přednostMarek Vágner dokáže skloubit gymnázium a výkonnostní sport v klubu EHC Straubing

V září minulého roku se odvážil rodilý Plzeňan Marek Vágner ke kroku přes česko-německé hranice do Bavorska. Jeho učitelé a jeho rodiče v Plzni jej v rozhodnutí podpořili, klub EHC Straubing pomohl. Zpočátku bylo všechno i přes dobré znalosti němčiny docela těžké a komplikované, místním z Dolního Bavorska rozuměl jen stěží. O dobrého půl roku později je vše jinak. Nyní cítí 16letý mladík především jedno: vděčnost.

1.jpg

Marek navštěvuje jako hostující žák devátou třídu Ludwigsgymnázia, už za půl roku chce absolvovat přijímací zkoušky, aby se stal řádným žákem. Tím by pak mohl v Bavorsku také složit maturitní zkoušku. To by byla možná volba. V první řadě jde letos na Luggy gymnáziu o zlepšení se v němčině. Vždy, když jsou v Bavorsku prázdniny, jezdí do Plzně, aby tam na svém gymnáziu dohnal všechny zkoušky. Na to se musí připravovat, mailem dostává zkouškové termíny a látku, kterou musí zvládnout. Napjatý program, zvlášť když navštěvuje ve Straubingu ještě navíc jazykovou školu, kterou mu zprostředkoval klub EHC.

Odlišné systémy, podobná mentalita

V Plzni na sportovním gymnáziu má každý žák malou skříňku, ve které má urovnané oblečení, boty a také učebnice. Není tam žádná výuka latiny. Taktéž mobilní telefon smí být v zásadě používán ve volných hodinách, všechny testy jsou hlášeny dopředu. To vše je na Luggy gymnáziu jinak. I přes tyto rozdíly nevidí Marek zásadní rozdíl v mentalitě ve srovnání s Českem.

Velkou výhodu vidí Marek v tom, že smí používat během vyučování svůj mobil, aby si mohl rychle vyhledat neznámá slova. Úroveň bavorského gymnázia ve srovnání s českým hodnotí Marek zhruba stejně. Je nadšený z toho, že v přírodovědných předmětech je na Luggy gymnáziu prováděno velké množství pokusů. „Tak tomu u nás v Plzni není, českým učitelům k tomu chybí odpovídající vybavení. Tady si mohu všechno díky mnoha experimentům mnohem lépe představit a zapamatovat“, nadšeně říká Marek.

Škola důležitější než vrcholový sport

S týmem U17 EHC Straubing obsadil Marek na konci základní části první místo, v následných zápasech play-off postoupil hned do Divize I. Pro klub je to úžasný úspěch, lepší to být nemůže. Markův podíl na tomto úspěchu: 101 bodů, z toho 68 gólů v hlavní části soutěže, taktéž ve dvou rozhodujících zápasech o postup přispěl Marek jedním gólem a dvěma přihrávkami.

„Na ledě se cítím prostě šťastný. Proč tomu tak je, těžko říct“, přemítá Marek. Ve škole byl vždycky jeden z nejlepších. Matematika, přírodní vědy a němčina jsou jeho nejoblíbenějšími předměty. V plzeňském klubu ledního hokeje nedostane samozřejmě nic zadarmo, tréninky jsou tvrdé, především v létě. Ve 14 letech přišlo to, co nutně přijít muselo. Protihráč jej tak natlačil na mantinel, že mu zlomil ruku. Nejpozději v tomto okamžiku už věděl jistě: „Škola je pro mne nejdůležitější, pak teprve následuje sport a všechno ostatní.“

Jeho pobyt ve Straubingu začal zkušebním tréninkem v klubu EHC. Rychle bylo rozhodnuto, Thomas Groß a Gerhard Fischer se osobně Marka ujali a našli pro něj hostitelskou rodinu v Ittlingu, u které se cítí velmi dobře. Jeho skeptický postoj vůči profesionálnímu sportu zůstal: „I kdybych měl to štěstí a získal jednoho dne profesionální smlouvu, jaké zajímavé povolání bych pak mohl vykonávat, až mi bude 37 let?“

S pukem vždycky dobrý nápad

Sám se vidí spíše jako pomalejší hráč, který se šetří a čeká na svoji příležitost. Do bitky se ještě nezapletl. On je tím, koho nazývají hokejoví trenéři technicky vybaveným a zkušeným hráčem. „Když Marek dostane puk, má vždycky dobrý nápad“, říká Timo Stadler a Stefan Landstorfer doplňuje: „Na začátku sezóny byl v šatně ještě velmi zdrženlivý, nyní je to jinak, už je plně zapojený.“

Foto 1: Marek Vágner je důležitou oporou klubu U17 EHC Straubing. Svými 101 body, z toho 68 góly v hlavní části přispěl k úspěchu týmu.

Foto 2: Marek Vágner (16) navštěvuje jako hostující žák Ludwigsgymnázium.

 

Přeložila Mgr. Gabriela Egersdorfová