Vejprnická 56, 318 00 Plzeň 378 605 711 posta@sgpilsen.cz
en de ru es
Sportovní gymnázium Plzeň Vstupní brána na vysokou školu

Fulltextové vyhledávání

Horní menu

Drobečková navigace

Úvod > Aktuality > V listopadu padá listí a komunisti

V listopadu padá listí a komunistiV listopadu jsme si připomínali výročí Sametové revoluce a až do ledna 2020 zve Západočeské muzeum Plzeň na výstavu s názvem V listopadu padá listí a komunisti, která nám připomíná nejen události samotného dne 17.11.1989, ale i život v poslední fázi normalizačního Československa.

Pomocí dobových artefaktů, dokumentů, plakátů a fotografií výstava představuje nejen každodennost v období reálného socialismu, ale i jeho revoluční závěr. Zajímavostí výstavy je i fakt, že se na jejím ztvárnění podíleli i přímí účastníci listopadové revoluce v Plzni. My, žáci kvarty, jsme výstavu absolvovali s paní průvodkyní. Hned na začátku expozice jsme mohli vidět dobový obývací pokoj společně s obrazem tehdejšího prezidenta Gustava Husáka.

1.jpg

Vyslechli jsme povídání o roku 1968 a vstupu vojsk Varšavské smlouvy do Československa a následcích této události v podobě normalizace.

Další část výstavy byla věnována činnosti StB, která usvědčovala lidi z protikomunistických aktivit včetně pronásledování osob obviněných z důvodu šíření Charty 77.

V neposlední řadě zde byla výstava fotografií přímo ze dne 17. listopadu, kdy mladí lidé vyšli do ulic u příležitosti Mezinárodního dne studentů, avšak celá akce se rychle změnila na protest proti komunismu. My jsme si i díky této výstavě uvědomili, že můžeme být rádi, že nám naši rodiče a prarodiče vydobyli svobodu, díky které dnes žijeme ve svobodné zemi.

 

Jakub Peterka, kvarta