Běžnou hodinu českého jazyka a literatury vyměnili studenti kvinty v úterý 7. února za návštěvu Studijní a vědecké knihovny Plzeňského kraje.
Kromě toho, že mohli nahlédnout do všech veřejně přístupných prostor a seznámit se s velmi pestrou nabídkou služeb knihovny, absolvovali přednášku o dějinách knihy a tisku. Načerpali řadu zajímavých informací o počátcích knihtisku, podobě středověkých rukopisů, psacích látkách i výzdobě a vazbě knih. Přednáška byla o to zajímavější, že ji doprovázely exponáty v podobě faksimilií rukopisů Kodexu vyšehradského, Velislavovy bible, Hájkovy Kroniky české či Mattioliho Herbáře, z novověkých exponátů pak například ukázka slabikářů a učebnice aritmetiky.
Opominuta nezůstala ani v Plzni tištěná Trojánská kronika, první tištěná kniha na našem území vůbec. Pro studenty byla tato exkurze příjemným zpestřením a důkazem, že ani středověká literatura není nuda.
Mgr. Štěpánka Krebsová, vyučující českého jazyka
Adresa
Vejprnická 56, 318 00 Plzeň
Tel.: 378 605 711
E-mail: posta@sgpilsen.cz
© 2025 Sportovní gymnázium Plzeň, posta@sgpilsen.cz