Vejprnická 56, 318 00 Plzeň 378 605 711 posta@sgpilsen.cz
en de ru es
Sportovní gymnázium Plzeň Vstupní brána na vysokou školu

Fulltextové vyhledávání

Horní menu

Drobečková navigace

Úvod > Aktuality > Žáci Sexty zabodovali v soutěži ROBO2023

Žáci Sexty zabodovali v soutěži ROBO2023Ve dnech 27. a 28. listopadu 2023 se na SOU elektrotechnickém v Plzni konalo vzrušující robotické klání. Plzeňský kraj pořádal soutěž ve spolupráci se Západočeskou univerzitou v Plzni a uvedeným učilištěm. Soutěž dávala studentům možnost ukázat své dovednosti a inovace v oblasti robotiky. Naši školu reprezentovali žáci Sexty František Marek a Šimon Lintimer.

Soutěžící se mohli vydat do arény ve čtyřech odlišných disciplínách: nejlepší jízda, design, prezentace a celkový vítěz. Každá disciplína představovala jiný aspekt tvorby na robotickém vozítku, a tak soutěžící museli předvést širokou škálu dovedností od technických až po prezentaci své dlouhodobé práce.

1.jpg

První disciplína, nejlepší jízda, představovala výzvu pro účastníky, kteří se museli vypořádat  s obtížným terénem – tunel, vyvýšenina a náročné zatáčky. Soutěžící měli za úkol projet připravenou dráhu v co nejrychlejším čase a nesměli vylít kelímek s vodou který byl na vozítku naložený. Přestože se některým týmům – a bohužel i našim klukům - v této disciplíně nedařilo, soutěžní atmosféra byla patrná.

Ve druhé fázi soutěže byla robotická vozítka vystavena před odbornou porotou, která hodnotila jejich design. V této disciplíně naši kluci zabodovali, ale bohužel na stupně vítězů to stále nestačilo.

Využili jsme s chlapci i doprovodný program, který byl přichystán. V pondělí v podvečer jsme se vydali odreagovat a zapomenout na nepovedenou část soutěže na dráze Bowling U Papírny. Myslím, že si to oba chlapci užili a do dalšího soutěžního dne nastoupili plni odhodlání vyhrát.

2.jpg 3.jpg

V disciplíně prezentace, která se konala následující den, se týmy mohly předvést v umění komunikace a vysvětlení funkce svých robotických vozítek. Zde se ukázalo, že vynikající technická práce může být podpořena schopností představit a oslovit publikum. Fanda s Šimonem měli vše krásně připravené a předvedli výkon na jedničku, také porota je ocenila a v této disciplíně excelovali na prvním místě. Jako jediný tým porazili v této disciplíně i celkového vítěze soutěže.

Naši žáci František Marek a Šimon Lintimer předvedli své schopnosti a vášeň pro robotiku a obsadili zasloužené první místo. Jejich robotické vozítko nejenže excelovalo v technických aspektech, ale bylo také prezentováno s neskutečným zaujetím a vědomím důležitosti své práce.

Celkový závěr soutěže přinesl radostnou atmosféru a povzbuzení pro všechny účastníky. Soutěž nejen povzbudila inovace a technický pokrok, ale také poskytla platformu pro budoucí inženýry a technologické vizionáře.

Gratuluji všem týmům - a hlavně tomu našemu - k odvaze představit vlastní nápady a dovednosti ve světě robotiky. Doufám, že se kluci zapojí do soutěže i v příštím školním roce.

 

Mgr. Michaela Majerová, vyučující INF